gayrimenkul

Blog

ADIM ADIM TASARIM

by:
ADIM ADIM TASARIM

O ilk adımı bir atabilsem gerisini getiririm deriz ya, işte öyle bir başlangıç oldu bende temel tasarım eğitimi. İlk zamanlarda zorlanmadım dersem yalan olur. Bildiğiniz üzere Temel tasarım eğitimi içerisinde  tasarım prensipleri ve tasarım elemanları asıl sorundur. İşin içerisine bir de 2 ve 3 boyut algısı da girdimi tasarım süreci bizim için karmaşık ve ciddi bir hal alır. Bu aşamada, konsept ile birlikte katılırlar işin içerisine.  Çünkü, konsept tasarımının merkezini, tasarım prensipleri ve elemanları ise o merkezi çepeçevre kuşatan katmanları oluşturur. Dışarıdan baktığınız zaman bunları tek tek fark etmezsiniz. Bunlar konseptin bütününü oluşturur. Demem o ki kafanızda yer alan o  fikir ne kadar kuvvetli olursa olsun tasarım prensiplerinizin ve tasarım elemanlarınızın katkısını asla yok saymayın. Kafanızdaki fikrin ortaya çıkmasını, konsepte akışını sağlayan bu tasarım prensipleri ve tasarım elemanlarıdır.

 Tasarım prensipleri ve tasarım elemanlarına dikkat

Tasarım prensipleri ve tasarım elemanları, bu güne kadar tasarımın olduğu her noktada ve her alanda vücut bulmuştur. Bu noktalar, tasarımın inceleme aşamasında özel olarak değerlendirme yaparken dikkate alınması gerekmektedir.

Tasarımın herhangi bir aşamasında tam istediğim gibi olmadı ya da bir şey eksik ama ne bulamıyorum sadece hissediyorum demişsinizdir. O zaman sizleri  şöyle alalım. Evet, yalnız değilsiniz. Hepimiz tasarım aşamasında bu soruları kendimize birçok kez sorduk. Bizim gözden kaçırdığımız bir bütün halinde tasarım elemanlarını görmeyişimiz oldu. Tasarım elemanları ve tasarım prensiplerine tanım olarak ya da keskin kurallar şeklinde yaklaşmak işin içerisinde kaybolmanıza yol açar. Bir konsept içerisinde denge, ritimsel duygu, bütüncül yaklaşımlar, renklerin doğru kullanımı vb çok sayıda tasarım faktörünün etki ettiğini unutmamalıyız. Nasıl ki bir yazar için dili kullanma şekli ne kadar önemliyse bir tasarım için de bu faktörler o kadar önemlidir.

Bu nedenle tasarım üzerinde adım adım yol alırken bu zorlu yolda size yardım edecektir. Sizin işin içerisinde kaybolup gitmenize engel olacak olan tasarım prensipleri ve tasarım elemanlarının  önemi unutulmamalıdır. İyi bir tasarımın aceleyle değil adım adım göre göre, bütünü ve özü fark ederek ortaya çıkacağı unutulmamalıdır.

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright © 2021. Feliz Gayrimenkul Her Hakkı Saklıdır.
Merhaba
WhatsApp ile Gönder
0533 050 46 02