gayrimenkul

Blog

İÇ MİMARLIK VE DEKORASYON ARASINDAKİ FARKLAR

by:
İÇ MİMARLIK VE DEKORASYON ARASINDAKİ FARKLAR

KAVRAMLAR KARIŞMASIN

 

Çalışma alanımızın ortak olması nedeniyle ve dekorasyon kavramları birbirinin içerisine girmiş bir durumdadır. İç mimarlık ve dekorasyon arasında, şuan için ince olan çizgiyi detaya inerek kalınlaştırmak istiyoruz.

Kavramsal bir tanımlama yapacak olursak eğer, , mekânların ve insanların ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yola çıkan, mekânı işlevsellik ve estetik açıdan, bireyleri ise ruhsal ve fiziksel açıdan uygun tasarımla buluşturan meslek alanıdır. Bu meslek alanı içinde psikoloji, sosyoloji, ergonomi, mimari, ekonomi ve sanatı iç içe bulunmaktadır. Bu alanda gerekli tüm eğitimleri almış kişi iç mimar unvanına sahip olur.Dekorasyon ise köken olarak Fransızca ‘‘décoration’’ kelimesinden dilimize geçmiştir. Dekorasyon, mekânların, kullanım hedeflerine uygun bir şekilde süslenmesidir. Bu iş alanında çalışan kişiye  dekoratör denir.

 

 

İç mimarın Mekâna Dokunuşu

Bir iç mimar, mekân içerisinde A‘dan Z’ye her şeye müdahale edebilme yetkisi ve bilgisine sahip profesyonel kişidir. Bunu örneklendirecek olursak eğer, taşıyıcı kolonlara herhangi bir zarar vermeden bir kafeyi bir kliniğe, bir oteli ise bir restorana rahatlıkla çevirebilir. Zemin, aydınlatma, havalandırma, konfor, kullanılabilirlik ve tüm objeler iç mimarın sorumluluğu altında yeniden hayat bulur.

İç mimar, tasarlanması istenen mekâna yalnızca mekân ve tasarım açısından bakmaz. Mekânı kullanım yönünden, insan psikanalizi açısından, yaşanabilecek olan her türlü risk analizine kadar detaylandırarak inceler. Tasarlanması istenen mekânın, bölgeye uygun olup olmadığına, uygun değilse eğer uygun olacak mekân fikirlerinin paylaşılmasına kadar ayrıntılı bakar.

Renk, koku, ışık, konfor ve madde iç mimarın uzmanlığı altında profesyonel bir kimlik kazanır. Bir iç mimar, tasarlayacağı mekânın hacim-yüzey değerlendirmesini yapabilen, yapı sistemlerini, mekân konforunu, aydınlatma, ısıtma ve havalandırma sistemlerini fiziksel çevre kontrolleri çerçevesinde düzenleyebilecek bilgi ve beceriye sahip olması gerekir.

Dekoratörün Mekâna Dokunuşu

Dekoratör, bir mekânın yalnızca süslemesi ile ilgilenir. Mekânın iç tasarımının süslenmesi için çalışmalarını sürdürür. Dekoratörün çalışma perspektifi yalnızca iç mekânı süslemek üzerine olduğunu söylemiştik. Bunu bir örnekle açıklayacak olursak bir dekoratör iç mekânın duvar renginden mobilya seçimine, sanat eserlerinden perdelerine kadar ki dekorlarla ilgilenir. Herhangi bir yapı değişimini gerçekleştirecek uzmanlık ve sorumluluk bilgisine sahip değildir.
Özetle, iç mimar duvarı yıkabilecek uzmanlığa ve yeteneğe sahip olan kişi, dekoratör ise duvarı yıkmadan süsleyerek ona değer kazandıran kişidir. alanı bünyesinde dekorasyonu barındırırken, dekorasyon ise bünyesinde hiçbir unsurunu barındırmaz.

İç mimar hakkında daha detaylı bilgi için’’ İç Mimar Nedir Ne değildir‘’ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

 

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright © 2021. Feliz Gayrimenkul Her Hakkı Saklıdır.
Merhaba
WhatsApp ile Gönder
0533 050 46 02