gayrimenkul

Blog

TASARIM PRENSİPLERİ NELERDİR?

by:
TASARIM PRENSİPLERİ NELERDİR?

Tasarımın yapı taşlarının son bölümünde tasarım prensipleri yer almaktadır. Tasarım prensipleri aslında tasarıma yön vermekle sorumludur. Tasarımı yönlendirip ona yeni bir boyut katarken tasarım elemanlarından da büyük ölçüde yararlanırlar.

 

Tasarım prensipleri: denge, ritim, vurgu, kontrast, harmoni, oran, bütünlük, çeşitlilik olmak üzere 8 kolay ayrılmaktadır. Aşağıda maddeler halinde bu kavramları açıklıyoruz.

 

Denge

 

Denge hali parçaların bütün içerisindeki kararlılığının gösterilebilmesi için eşit olarak dağılımının sağlanmasıdır. Bütünü oluşturan parçalar arasında renk, yön, biçim, oran, bütünlüğü olmalıdır. Simetrik Denge, Asimetrik Denge, Radial Denge, Dikey Denge, Yatay Denge olmak üzere çeşitlendirilir.

Ritim

 

Bütün içindeki parçaların, renk, çizgi, şekil, doku veya desen gibi elemanlarla birlikte sağladığı uyumlu tekrarlardır. Bu ritmik etki farklı veya zıt eleman kullanımlarıyla da sağlanabilir. Sıralı Ritim, Kademeli Ritim, Rastlantısal Ritim olarak çeşitlendirilir.

Düzenli – Sıralı Ritim

Tasarım elemanlarının düzenli tekrarlarla veya düzenli aralıklarla tekrarlanmasıdır.

Rastlantısal Ritim

Tasarım elemanlarının içerisinde rastlantısal ya da düzensiz bir sıra takip edilir. Buna örnek camiler verilebilir.

Kademeli Ritim

Tasarım elemanlarının her tekrarda detay azaltılarak veya arttırılarak meydana getirilmesidir.

 

Vurgu

 

Tasarımda dikkati çekmek istenen kısma denir. Bu bir renk bir şekil ya da bir form ile sağlanabilir. Tasarımda göz alıcı olanın odak noktası olduğu unutulmamalıdır. Bir mekân içerisinde boyut, yerleşim, renk ve çizgiler vurgulanmak istenen kısmı kalıcı kılmaya yarar.

 

Kontrast

 

Tasarım elemanları kullanılarak tasarımcı tarafından kullanılarak bir bütün ortaya koyması sonucu meydana gelen farklılığa kontrast denir. Renk, doku, ölçek, şekil ve doku ile mekân içerisinde büyük farklılıklar yaratılabilir.

 

Harmoni

 

Tasarımdaki hareketli dokunuşlar, tasarım elemanlarındaki uyumlu, dengeli ve düzenli dağılım ile tasarımın her noktasında bütünlükte bir dikkat oluşturur. Kullanıcıda akış veya eylem hissi oluşturur.

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright © 2021. Feliz Gayrimenkul Her Hakkı Saklıdır.
Merhaba
WhatsApp ile Gönder
0533 050 46 02